česko-slovenský L blog

Nekoordinované myšlenkové pochody Zuzany K.

Meditácia

24. dubna 2016 v 0:39 | zuska janis
Rozdelené cesty
Putovanie cez samotu
Uvedomujúc si rozmanitosť sveta

Meditácia

Sedenie na zadku
Spracovávanie prívalu myšlienok
A nekončiaceho toku bezobsahových slov

Meditácia

Meditácia cestou
Meditácia sedením
Meditácia chôdzou
Meditácia kreslením
Meditácia hudbou

Meditácia

TICHO

© zuska janis 2016

myšlenkoví rybáři

9. prosince 2015 v 10:25 | zuska janis
Všednost zabíji kreativitu. Povinnosti, úkoly, vyměřený čas... Pak únava a padnout do postele...

Ráno budík a zas. I když něco kreativní člověka napadne a nemá kdy to zpracovat, odpluje to, jak připlulo. Myšlenky korzují a přesouvají se po mozkových závitech jako ryby v proudech oceánu.

A ty jsi jako rybář - stojíš a čekáš. Nebo často nečekáš. A ona přijde. Často, když vůbec nejsi připraven cokoliv udělat, jakkoliv zasáhnout, chytnout myšlenku a zhmotnit ji.
Jen málokdy jsi plně připraven. Ano, jsou rybáři s dostatkem času, kteří trpělivě sedí a čekají, až to přijde. Různými fíglemi, pravidly, zvyklostmi, rituály lákají myšlenky, ať přijdou. A oni přijdou. A přesto, ta velká někdy uteče a často nachytají spousty malých, o které ale díky pravidelnému přísunu větsích a kvalitnějších myšlenek, nemají ani zájem. Nezahlcují mozkové kbelíky a pouští je dál. Pokochají se jimi, pomazlí se s nimi, prozkoumají z každé strany a šup... s ní pryč, ať nezabírá místo velké.

Sváteční rybáři vezmou za vděk i těmto malým rybkám, vědomí i nevědomí, že jsou i větší... Částečně bez naděje, že by někdy mohli chytit větší, okamžitě se na sociálních sítich prezentují, s ostatními se těší a myšlenky dne tomu říkají. Rozsévači myšlenek. Když nechytnou žádnou ani malou, půjčí si velkou cizí a s vnuknutím, že by snad i oni mohli někdy takovou chytnout, neomaleně vzhlíží, šance ale není. Dokud malou nebudou schopni malých nechat být a trpělivě čekat dál...

Opravdového rybáře, abys pohledal. Vědom si kvality myšlenky, že dřív či později stane se i nadčasovou a všeobecne platnou, v klidu vyčkáva, než vyjde na světlo světa.
A někdy - nevyjde... a velká myšlenka zůstane zapomenuta, jako zůstavají zapomenuty často velké činy, jen proto, že nejsou vidět a nikdo se nechlubí. A malé, přisprostlé výprdky mysli, které na mysli vyvstanou vlastně každému, jen ne každý je zachytí do své sítě, korzují na po netu a tváří se jako moudrost světa.


© zuska janis 2015

pochod: Toaletní papír

9. října 2015 v 14:31 | zuska janis
Toaletní papír je, mladá paní, základ naší kulturní společnosti!

Bez kvalitního toaletního papíru, propadáme se na úroveň našich "nekulturních" předků (či zadků), kteří sice byli s přírodou souznění, ale chtěli jít dál a pokročit, zabezpečit potomkům lepší život v lepší zemi. A my s vděkem naplňujeme jejich odkaz, neutírajíc si prdel včerejším dením tiskem, ale jemným toaletním papírem s aroma a potiskem květin. Noviny včerejší kulturně, vzdělaně a poučeně nosíme do sběren a kontejnerů k tomu určených, ze kterého se v konečném důsledku po recyklaci toaletní papír vyrobí, jen tiskařská čerň byla vybělena a už nelze prečíst písmenka. Ano, tak pokročila naše doba! Tak jsme se zkulturnili, že stále hovna utíráme do včerejších novin, jen už je jako noviny nevidíme.

"Dobře vidíme pouze srdcem, to důležité je očím neviditelné, řekla liška a malý princ to opakoval, aby si to zapamatoval."

© zuska janis 2015
 
 

Reklama
Reklama