česko-slovenský L blog

Letní rána

11. července 2015 v 23:32 | zuska janis |  Povídkaření
Každé ráno v létě, po probuzení se na chatě, mám rituál.
Vytahuji tmavé rolety a uvažuji sama v sobě, kolik mrtvolek na hrobečku zvaném parapet opět najdu. Pět či šest, anebo dnes bude více?

Dělám tak, jak bylo zvykem u babičky. Dveře v létě dokořán, okna na severní stranu také, ať to hezky luftuje a kdo by se pořád s tím zavíraním dveří otravoval. Chodí se dle libovůle tam a zpět, boty pořád na nohou. Dokud je sucho, chodí se v botách všude, jen do ložnice ne.

Z malé předsínečky rovnou do kuchyně, která je centrem dění. Nosí se zelenina a ovoce ze zahrady, připravené občerstvení zas ven, stále dovnitř a ven a kočky s námi. Jen ve velkém parnu, zůstávají raději vevnitř, natažené na kachličkách, snažící se s nimi splynout.

Každé ráno otevírám bílá kastlová dřevěná okna, dveře již dávno otevřené, příjemný větrík proudící do tváře a určující dnešní den. Mrtvolky odfouknuté na zem, na žlutou kachličku ty lehčí, na šedou ty težké, co ledva vánek byl schopen poodnést z parapetu. S tichoučkým pleskotem slyšitelným uším kočičím dopadají na zem. Popouzené černou chlupatou labkou, odstrčí se na kachličku bílou. Ne, nejsou živé, žádná hra s nimi nebude, jen zdání to v tom vánku bylo marné, povzdechne osůbka kočičí a jde hledat živé zabavení se ven.

Vevnitř je klid. Žádný bzukot, jen tikot hodin na steně. Čerstvý vánek prozrazuje, že večer bylo vlhko a chlad, den tudíž zavání suchem a vedrem, bouřka určitě nebude. Postupujícím časem, k linoucím se vůním z kuchyně, pomaloučku přilétají. Tu jedna, nenápadně sedne na dveře, samozřejmě otevřené. Tu druhá, na skle okna přilepená, jako agent FBI by šance neměla malé. Třetí průzkumník za pár minut, zevnitř lampy usídluje se, ale něco ho šimrá v nose, tak se zavrtí a hned to slyšet... Bzzzz... Už jsou tady. S přibývajícím večerem čím dál víc. Večer začíná být jejich množství neúsnosné a jsou čím dál drzejší. Už ne jen průzkumníci a letka. I pěšáci a i vojíni v záloze byli povoláni. Ty tedy ale až nakonec, až se rozsvítí. Den se chýlí ke konci a kočky se definitivně vydávají na lov ven, zkorigovat případné přemnožené stavy myší.

Zavírám okna a poté, co se přestane courat tam i zpět a nosit talířky, skleničky, polštáře, vše co venku.navlhne, zavírám i dveře a za doprovodu tichého tikotu hodin a jemného vrčení chladícího zařízení ledničky začín koncert... Bzuuuu, bzzzz, bzííi, různě se menící s častým cink, plesk, vzzzzsss, podle toho, co je pro ty dve milionové oči na hlavě neviditelné.
Z času na čas se některá naštve, řekne si "já na to seru" a hned tak učiní vytvori bledší či tmavější tečku - podle toho, co kde scucla - na okne, dveřích, na skříni, v pokoji či předsíni, je to jedno. Za zataženými roletami, snaží se zoufale za zbytkem světla dostat.ven, stejně zmateně, jako některé kolegyně za žárovkou. Pleskají se o okno, závistlivě koukají na zapadající slunce a šťastně poletující hmyz nad trávou, nadávajíc, jak jsou jen blbé a proč jim generace před nimi nepředali v dědičství, jak.jsou lidská obydlí zrádná a zničující a že to bude nejspíš jejich konec, pokud nestane se zázrak. Zázrak se nestal. Nakonec zhasnuto i v kuchyni a mouchy celé vysílené, také ukládají se ke spánku. Ve tmě nelétají, to se jim nelíbí, čekají na nový den.

Ve čtyři svítá, za oknem jas je vítá a zas a znovu zkouší přes okno se dostat, nechápou co za šílenou hmotu je nechce pustit ven, přeci když vletěly dovnitř, musí to jít i ven. Nejde. Obyvatelé ještě spí, rolety zatažené, ani ventilačka otevřena není. Není to pavučina, nebrání jim v pohybu křídly a přesto nemohou kam by chtěly... Zrádné to. Ani zlobit spáče nemůžou, vysilujícím bojem vyčerpané. Padají na dřevěný parapet, hromadný to hrob, národa mušího, kde v rohu číhá pavouk na velmi snadnou kořist a sklo na okně je osrané neustále.

© zuska janis 2015
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mischelle | Web | 12. července 2015 v 0:30 | Reagovat

hezky napsané :)

2 doris | 4. srpna 2015 v 10:08 | Reagovat

Máte radši dřevěná nebo plastová okna?

http://www.abinterier.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama