česko-slovenský L blog

Lidi nejsou labutě

25. ledna 2009 v 19:54 | autor textu: Eva Palloto, uveřejněno v deníku Metro |  Zo života
"V životě člověk takřka permanentně sedí na jednom ze špičatých růžků bájneho milostného trojuhelníku. A jen naivka by si myslel, že když třetí úhel nevidí, že tam někde není, nebyl nebo nebude.

S trigonogeometrií světa kolem náse se nelze než smířit. Vždycky říkávám, že lidi by si ušetřili spoustu přebytečného trápení a zoufání, kdyby si jen všimli jedné jediné drobnosti.
A to, že lidi prostě nejsou labutě.
Vždycky mne lehce zamrzí, když slyším nářky "já jí/mu tak věřil/a, on/a mě podvedl/a". Zamkněte vašeho Alíka na noc do uzenářství a "věřte" mu, že nesežere ani jednu klobásku...
Slovo "nevěra" vychází z nevěřit, ztratit důvěru".
Z nějakého prapodivného důvodu však lidé obvykle důvěru ve vztazík odvozují od té jeho nejbanálnější součásti. Nikdy jsem neslyšela, že by například někdo prohlásil: "Okamžitě se rozvádím, protože mi manžel neuvařil čaj, když jsem byla nemocná." Tak dlouho byla lidská sexualita démonizována, svazována a znásilňována, až jako by se stala alfou a omegou lidských vztahů - i jejich hodnocení. A pro právě ona by měla být měřítkem čehokoli? To vztahy netvoří nic jiného, mnohem důležitějšího?
Proč se stejně jako "nevěrou" urputně nezabýváme tím, zda partner je nám skutečně "věrný"? Myslím skutečně. Věrný ve slibech, které jsme si dali, stejně intenzivně pracující na společných cílech, stejnou měrou se podílející na domácích pracích a jiných povinnostech, stejně oddaný výchově potomků... prostě, zda je to férový parťák, na kterého se můžete spolehnout, když půjde do tuhého? A až půjde do tuhého, bude sex nějak aktuální?
No to si pište, že nebude.
Když bude válka, jeden z nás přijde o práci, onemocní dítě... nebo nastane jakákoli jiná fatální krizovka, budeme navzájem potřebovat úplně jiné vlastnosti, než je schopnost odolat pokušení krajkového podvazku."

Zajímavé realistické vidění vztahů. Jiný úhel pohledu na tolikrát opakovanou věc jako je nevěra.
Každopádně, většinou lidé mají i jiné nešvary, než jen ten, že utíkají za "krajkovým podvazkem" nebo "vyboulenými trenkama". A ono když se to napočítá, jedno s druhým, tak zjistíme, že díky krajkovému podvazku si chlap ani nevšiml, že jeho oficiální dáma by potřebovala podat čaj, protože je nachlazená, nebo by potřebovala vyzvednout děti z kroužků, protože se blíží důležitý pracovní termín a potřebovala by být v práci déle nebo potřebuje nakoupit, protože ona má auto v servisu (kam si ho musela zavézt sama). Často to partner neví, protože zrovna může být na "služební cestě" s krajkovým podvazkem.
Myslím, že jedna nevěra se odpustit dá, ale nevěra + nevšímavost + nezájem o to co se děje jeho oficiální paní je ten důvod k rozchodu. Holt většinou chléb o dvou kůrkách a problematika není tak jednoduchá jako tento fejeton (samozřejmě se to dá otočit i naopak - pánové pečují a dámy lítají po večírcích atd.).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama